Naar inhoud
Vakgroepdag2026 02s

Vaktherapeuten STEVIG verdiepen kennis over transdiagnostisch werken

Hoe kijk je bij een behandeling verder dan een diagnose? En wat betekent dat voor vaktherapie? Hierover verdiepten de vaktherapeuten van onze zes poliklinieken en klinische setting zich vorige week tijdens de jaarlijkse Vakgroepdag. Deze editie stond het transdiagnostisch perspectief centraal.

Bij een transdiagnostisch perspectief kijk je niet alleen naar een specifieke diagnose. Je kijkt ook naar onderliggende processen die bij verschillende psychische klachten een rol kunnen spelen. Dat biedt vaktherapeuten een andere manier om naar diagnostiek en behandeling te kijken.

Zowel voor de wetenschappelijke kennis als voor de toepassing in de dagelijkse praktijk was voldoende ruimte tijdens de Vakgroepdag.

Vakgroepdag2026 01 4x5

Van onderzoek naar praktijk

Dr. Annemarie Abbing verzorgde de inhoudelijke verdieping. Zij is associate lector Vaktherapie bij Hogeschool Leiden en doet praktijkgericht onderzoek naar vaktherapie. Zo deed ze onder meer onderzoek naar vaktherapie binnen de forensische jeugdzorg en forensische psychiatrie. Ook is ze als inhoudelijk adviseur betrokken bij de Federatie Vaktherapeutische Beroepen. Tijdens haar lezing ging ze in op het transdiagnostisch perspectief en de betekenis daarvan voor vaktherapie.

In de middag brachten de vaktherapeuten die kennis in de praktijk tijdens een workshop van Lenette Raaijmakers. Zij is geregistreerd speltherapeut, Master of Arts Therapies en Infant Mental Health Specialist. Ze heeft ruime ervaring met diagnostiek en behandeling van kinderen, jongeren en gezinnen met complexe hulpvragen.

De workshop draaide om ervaren en onderzoeken. De deelnemers werkten vanuit verschillende vaktherapeutische disciplines: drama, dans, psychomotorische therapie (PMT), beeldende therapie en muziektherapie. Zo bekeken zij het transdiagnostisch perspectief vanuit verschillende vakgebieden en wisselden ze kennis en ervaringen uit.

Van elkaar leren

De vaktherapeuten van STEVIG komen ieder jaar samen voor de Vakgroepdag. De dag biedt ruimte voor ontmoeting, kennisontwikkeling en verdere professionalisering. Dit jaar organiseerden onze collega’s Kim Tukker, Julia Engelbrecht, Daniel van Tour, Charlotte Vermeulen en Bettina Sas -allen van Polikliniek Tilburg- de bijeenkomst.

Vaktherapie Beeldend 7x5s
Meer weten over vaktherapie bij STEVIG?
Lees op deze website hoe vaktherapie onderdeel is van onze behandeling. Bijvoorbeeld het verhaal van beeldend therapeut Monique:
Therapeut Monique vertelt